امور کنسولی

امور مربوط به شناسنامه

امور مربوط به صدور شناسنامه برای اولین بار

کلیه اطلاعات مربوط به بخش صدور شناسنامه برای اولین بار در این قسمت در اختیار شما قرار گرفته است، لطفآ برای اطلاع از شرایط، مدارک مورد نیاز و همچنین فرم پرسشنامه های ضروری به قسمت مربوطه مراجعه فرمائید.

1.متقاضیان زیر 15 سال

2.متقاضیان 15 تا 18 سال

3.متقاضیان بالای 18 سال

4.متقاضیان خانم خارجی که با همسر ایرانی ازدواج نموده اند

 

تذکرات مهم:

الف: درصورت مخدوش بودن شناسنامه پدر و یا مادر، صدور شناسنامه فرزند منوط به رفع اشکال و دریافت تأییدیه خواهد بود.

ب: چنانچه مندرجات صفحه دوم شناسنامه پدر و مادر ناخوانا و یا دارای مغایرت باشد ارائه اصل سند ازدواج ایرانی الزامیست.

پ-  درصورتیکه ازدواج پدر و مادر طفل در شناسنامه آنان مطابق قوانین ایران به ثبت رسیده باشد و فاصله تاریخ ازدواج پدر و مادر با تاریخ تولد فرزند بیشتر از 6 ماه باشد،پدر یا مادر (یا جد پدری) و یا وکلای رسمی ایرانی هریک از آنان می توانند به تنهایی تقاضای صدور  شناسنامه برای فرزند (یا نوه و یا فرزند موکل)را ارائه کنند.

ت- درصورتی که ازدواج پدر و مادر ایرانی به ثبت نرسیده باشد و یا به ثبت رسیده باشد ولی فاصله ازدواج و تولد فرزند کمتر از 6 ماه باشد ، پدر و مادر فرزند می بایست هر دو در نمایندگی حضور پیدا کنند. درصورت عدم همکاری و حضور مادر ایرانی و یا خارجی، شناسنامه فرزند تنها با ارائه شناسنامه پدر و گواهی ولادت فرزند و صرفا با درخواست پدر و امضای اقرار نامه نسب صادر خواهد شد (اصطلاحا صدور شناسنامه یکطرفه) در این حالت در بخش مشخصات مادر، فقط  نام کوچک مادر مولود در شناسنامه فرزند درج خواهد شد.( توصیه می گردد درصورت امکان ابتدا ازدواج پدر و مادر ثبت گردیده و سپس درخواست صدور شناسنامه برای فرزند ارائه گردد. درصورت صدور شناسنامه یکطرفه ، هر زمان که ازدواج والدین ثبت گردد طی تشریفات و مراحل اداری امکان درج نام مادر در اسناد سجلی فرزند وجود خواهد داشت)

ث- لازم است مشخصات پدر و مادر درگواهی تولد فرزند با مندرجات شناسنامه ایرانی والدین یکی باشد.

ج- چنانچه محل تولد فرزند کشوری دیگر غیر از اوکراین باشد، گواهی تولد بایستی توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تولد ترجمه و تأیید گردیده و یا به تأیید نمایندگی سیاسی و یا کنسولی کشور محل تولد در کشور اوکراین و سپس به تصدیق وزارت خارجه اوکراین رسیده و سپس به سفارت ارائه گردد.

 

برای تعیین وقت قبلی از طریق ایمیل سفارت یا بصورت تماس تلفنی با بخش کنسولی در زمان پاسخگویی تلفنی ( 14:30 الی 16:30 ) هماهنگی بعمل آورید.