روابط با جمهوری اسلامی ایران

روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری مولداوی

جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال مولداوی را بعد از فروپاشی شوروی به رسمیت شناخت. اولین دیدار رسمی در سطح عالی در سال 1373 برابر با 1994 توسط نخست وزیر اسبق مولداوی آندره سانگلی از ایران انجام شد. این دیدار بنا به دعوت دکتر حبیبی معاون اول رئیس جمهوری انجام شد بدین ترتیب روابط رسمی ایران و مولداوی آغاز شد. در مذاکرات دو جانبه وزیران امور خارجه، اقتصاد، کشاورزی و همتایان مولداویایی آنها و نیز نایب رئیس مجلس مولداوی حضور داشتند.

مرحوم دکتر حسن حبیبی معاون اول وقت رئیس جمهوری نیز در راس هیاتی از وزرات اقتصادی کشورمان در سال 1374 از مولداوی بازدید نمود که نتیجه این سفر ها  انعقاد 13 سند همکاری بوده است که شامل 4 موافقت نامه ( بازرگانی، حمایت از سرمایه گذاری های متقابل، گمرکی، حمل و نقل جاده ای) و 9 تفاهم نامه (همکاریهای صنعتی، همکاریهای علمی، فنی و اقتصادی در حوزه کشاورزی، بازرگانی، اتاق های بازرگانی دو کشور، همکاریهای فرهنگی، علمی، آموزشی و ورزشی، حمل و نقل هوایی، لغو روادید برای دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت، مشاورات سیاسی بین وزارتین امور خارجه دو کشور و تفاهم نامه فروش نفت به مولداوی) می باشد.

اولین کمیسیون مشترک میان ایران و مولداوی در سال 1373 در کشینیف برگزار گردید و تفاهم نامه هایی به امضا رسید. پس از این سالها، رفت و آمدهای سیاسی دو کشور تحت تاثیر بی ثباتی ها و تحولات سیاسی مولداوی قرار گرفت و با وقفه ای 20 ساله در مرداد ماه سال 93 جناب آقای پرهمت معاون محترم وقت وزیر جهاد کشاورزی کشورمان به مولداوی سفر نمود و دیدارهایی با مقامات وقت از جمله وزیر کشاورزی و صنایع غذایی این جمهوری بعمل آورد.

در شهریور ماه سال 1395 نیز جناب آقای رحیم پور معاون محترم وقت آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه متبوع طی سفر به مولداوی با مقامات این جمهوری دیدار و چگونگی توسعه روابط دو جانبه را مورد بررسی قرار دادند. 

با تلاش های به عمل آمده توسط نمایندگی کشورمان در کی یف رئیس جمهور مولداوی طی چند سال اخیر دو بار به کشورمان سفر کرده است. آقای ایگور دودون رئیس جمهور منتخب مولداوی در بهمن ماه 1395 جهت شرکت در مراسم افتتاحیه مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان به تهران سفر کرد و با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، وزیر صمت و رئیس بانک مرکزی کشورمان دیدار و گفتگو کرد. وی همچنین در سال 1396 و در مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری جناب آقای روحانی شرکت نمود و در این سفر با رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر جهاد کشاورزی ملاقات و رایزنی کرد.

 

روابط اقتصادی دوجانبه با ایران:

تجارت دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران: یک میلیون و 390 هزار دلار (2017)

میزان واردات جمهوری اسلامی ایران از کشور متوقف فیه: 29.5 هزار دلار

میزان صادرات جمهوری اسلامی ایران به کشور متوقف فیه: 1 میلیون 361 هزار دلار واردات

موازنه تجاری با جمهوری اسلامی ایران: مثبت یک میلون و 331 هزار دلار

مهمترین اقلام صادراتی جمهوری اسلامی ایران: شیشه فلوت، انگور بی دانه خشک شده، چای سیاه، تیزابی، کیوی، پسته و مصنوعات پلاستیکی

مهمترین اقلام وارداتی جمهوری اسلامی ایران: ماشین آلات و دستگاه های قالب گیری، سوخت های معدنی جامد و خمیرهای پلاستیکی

درصد رشد تجارت دوجانبه: کاهش 50 درصدی نسبت به سال 2014

تاریخ برگزاری آخرین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور: سال 1373 (تنها کمیسیون مشترک دوجانبه)

-دستگاه ایرانی مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور: وزارت جهاد کشاورزی

 

موافقتنامه های پایه اقتصادی دوجانبه

لیست موافقتنامه ها:

دو کشور دارای پنج موافقت نامه در موضوعات بازرگانی، حمایت از سرمایه گذاری های متقابل، گمرکی، حمل و نقل جاده ای و موافقت نامه قرنطینه دامی و گیاهی هستند. همچنین 9 تفاهم نامه در حوزه های همکاریهای صنعتی، همکاریهای علمی، فنی و اقتصادی در حوزه کشاورزی، همکاری های بازرگانی، اتاق های بازرگانی و صنایع دو کشور، همکاریهای فرهنگی، علمی، آموزشی و ورزشی، حمل و نقل هوایی، لغو روادید برای دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت، مشاورات سیاسی بین وزارتین امور خارجه دو کشور و تفاهم نامه فروش نفت به مولداوی بین دو طرفین امضا شده است.