امروز شنبه  ۲۱ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۱۲/۲۲- ۱۸:۱۶ - مشاهده: ۵۳۰

بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین در مورد ویروس کرونا

بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین در مورد ویروس کرونا

بسمه تعالی

بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین در مورد ویروس کرونا

متعاقب شیوع ویروس کرونا در چین، جمهوری اسلامی ایران وفق وظایف بین‌المللی خود اقدامات لازم اولیه برای بررسی راهکارهای مقابله با همه‌گیری این بیماری را در دستور کار خود قرار داد.

اولین مورد ابتلا به ویروس کووید‌ــ19 در ایران در تاریخ 30 بهمن 1398 در شهر قم مورد شناسایی قرار گرفت. علی‌رغم آنکه کشور در آستانه برگزاری انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی قرار داشت، موضوع بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌کاری و به‌منظور حفظ سلامت عمومی و پیروی از مقررات بین‌المللی بهداشت به­طور شفاف اطلاع‌رسانی گردید.

پس از شناسایی ویروس کرونا در ایران، ستاد کنترل کرونا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شد و در همین راستا، جلسات منظم روزانه در آن وزارت‌خانه تشکیل و آخرین وضعیت این اپیدمی‌بررسی و در ساعت مشخصی برای عموم اطلاع‌رسانی می‌شود. طبق استانداردهای جهانی مرجع اعلام آمار در مورد ویروس کرونا، فقط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران است.

جمهوری اسلامی ایران با وقوف به مسئولیت خود، تمامی اطلاعات لازم را به‌صورت شفاف در اختیار نهادهای بین‌المللی مربوطه قرار داده است. ایران همچنین از مدیران و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت دعوت به‌عمل آورد تا از امکانات بهداشتی و ظرفیت درمانی کشور بازدید نموده و مشاوره‌های لازم و تجربیات سایر کشورها را در جهت مبارزه با این ویروس در اختیار ایران قرار دهند. متعاقب بازدید هیات سازمان بهداشت جهانی از ایران، کارشناسان این سازمان جهانی توانمندی­ها و ظرفیت پزشکی جمهوری اسلامی ایران به­طور کلی و اقدامات انجام شده در مبارزه با کرونا را به­طور ویژه مورد تحسین قرار دادند.

ویروس کرونا نشان داد تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا علیه ملت ایران که در قالب سیاست فشار حداکثری وضع شده‌اند، تهدیدی برای بهداشت بین‌المللی نیز محسوب می‌شوند. جمهوری اسلامی ایران مواضع ضدانسانی وزیر خارجه امریکا در واکنش به شیوع کرونا در ایران و همچنین سیاست این کشور در مانع­تراشی جهت انتقال کمک­های بشردوستانه به­منظور مبارزه با کرونا را محکوم می­کند. اتخاذ چنین اقداماتی از سوی رژیم امریکا نشان داد نه تنها دولت این کشور با اعمال تحریم­های گسترده در جهت تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران گام برداشته است، بلکه با اقداماتی مانند اعمال فشار علیه سایر کشورها و ممانعت در انتقال کمک­های بشردوستانه مرتکب تروریسم بهداشتی و پزشکی علیه ملت ایران نیز شده است.

با توجه به اینکه اپیدمی ویروس کرونا موضوعی در بین­المللی است، ضرورت ایجاب می‌نماید تا کلیه کشورها با مساعی و هم‌افزایی و همکاری دسته‌جمعی در جهت کنترل این اپیدمی‌برآیند. جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای همکاری با سایر کشورها در جهت مقابله با این ویروس اعلام داشته و از دریافت کمک­های بهداشتی و بشردوستانه به­منظور تسریع در مبارزه با کرونا استقبال می­کند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما